Pompowanie kół azotem to większe bezpieczeństwo

Pompowanie kół azotem

Ważnym czynnikiem mający duży wpływ na bezpieczeństwo jazdy samochodem ma utrzymywanie stałego ciśnienia w oponach, w ten sposób możemy również zmniejszyć zużywanie paliwa. Teoria swoje, a praktyka swoje ponieważ większość kierowców mało kiedy tym się interesuje. Pompowanie kół azotem może tu stanowić rozwiązanie. W wielu serwisach samochodowych jest obecnie taka usługa, ale duża część klientów z niej nie korzysta nie chcąc narażać się na dodatkowy koszt. Wbrew takim opinią zmiana pompowania zwykłego powietrza na azot jest na pewno opłacalna. Przede wszystkim azot posiada pewne właściwości, które mogą przekładać się na obniżenie kosztów paliwa.

Gdzie znajdują się oszczędności?

Powietrze pompowane zwyczajowo do kół zawiera około 78 procent azotu i około 21 procent czystego tlenu. Tego rodzaju mieszanina gazów nie jest odporna na zachodzące zmiany temperatur co powoduje zmniejszanie lub zwiększanie objętości.

Polski klimat charakteryzują skoki temperatur następujące czasem co kilka dni. W takich warunkach atmosferycznych wypadałoby prowadzić bieżące badanie powietrza w kołach, które zapewne będzie ulegać pewnym wahaniom.

Najlepszym rozwiązaniem dla utrzymania stałego ciśnienia w oponach samochodowych jest zastosowanie azotu. Jest to gaz posiadający nieporównywalnie większą odporność na różnice temperatur dlatego jego objętość nie ulega zmianie bez względu na panującą temperaturę. Zachowanie stałego ciśnienia w oponach przyczynia się do znacznie mniejszego zużycia paliwa.

Azot dzięki swoim właściwościom wpływa także pozytywnie na stan felg, głównie dlatego, że nie posiada wilgoci. Wilgoć przyspiesza proces powstawania korozji przede wszystkim w felgach stalowych. Koła pompowane zwykłym powietrzem mogą po pewnym czasie przepuszczać wodę, która łącząc się z metalem tworzy naloty, a także może stać się przyczyną nieszczelności. W konsekwencji felgi nabierają brzydkiego wyglądu i częściej trzeba je wymieniać.

Azot nie tylko wydłuży żywotność felg ale też zwolni właściciela samochodu z konieczności częstego pompowania kół i zapewni gwarancję większego bezpieczeństwa na drodze. Ciśnienie w kole napompowanym azotem zachowuje się na tym samym poziomie kilkakrotnie dłużej przez co zmniejszeniu ulega ryzyko wystrzału opony. Wystrzelona opona stanowi bardzo duże zagrożenie i jest przyczyną wielu kolizji na drogach, jest ono spowodowane nagrzaniem ogumienia wynikającym ze zmniejszenia ilości powietrza. Warto zauważyć, że w kołach aut Formuły1 jest stosuje się azot, ma to zwiększyć zabezpieczenie przed pożarami jakie mają miejsce z powodu nagrzania opon w wyniku dużej prędkości. Napompowanie czterech kół azotem to koszt 20 złoty - taką kwotę warto zapłacić dla zwiększenia bezpieczeństwa i komfortu w eksploatacji naszego samochodu.