Kiedy zmieniamy stare opony na nowe?

Kiedy zmieniamy stare opony na nowe

Stan opon w naszym samochodzie ma ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa i komfortu jazdy. Dlatego wskazane jest aby kiedy są już długo użytkowane przez co nie spełniają pewnych norm wymienić je na nowe. Podstawą do zmiany ogumienia na nowe jest przede wszystkim głębokość bieżnika i liczba przejechanych kilometrów.

Według polskich przepisów minimalną głębokością bieżnika dla samochodów osobowych jest 1,6 mm podczas gdy w nowej oponie jest to około 8 mm. Głębokość żłobienia w oponie ma znaczenie w odprowadzaniu wody spod opon przekłada się to także na długość drogi hamowania jaką musi pokonać pojazd. W przypadku mniejszych bieżników zwłaszcza przy mokrej nawierzchni droga hamowania wydłuża się. Podobne znaczenie jest w przypadku opon zimowych kiedy pokonujemy śliską nawierzchnię głębokość bieżnika decyduje o sile przyczepności do nawierzchni.

Kierowca powinien mieć świadomość, że w przypadku użytkowania starych opon posiadających płytki bieżnik musi dla własnego bezpieczeństwa jeździć wolniej. Zwłaszcza przy mokrej nawierzchni starać się zachować większy odstęp od poprzedzającego pojazdu. Według zaleceń producenta opony powinny być wymienione kiedy głębokość bieżnika jest pomiędzy 2-3 mm w przypadku opon letnich i 4mm dla opon zimowych. Przyjmuje się, że opony mogą być użytkowane przez okres nie dłuższy niż 10 lat licząc od daty ich produkcji. Po upływie tego czasu bez względu na to ile kilometrów na nich przejechano ani na dobry wskaźnik głębokości bieżnika takie opony są do wymiany. Powodem tego jest starzejąca się guma, która staje się za twarda przez co zmniejsza się jej przyczepność do nawierzchni.

Jeżeli opony są już bardzo długo eksploatowane należy też zwrócić uwagę na mogące się na nich wytworzyć wybrzuszenia i zniekształcenia oraz rozwarstwienia. Taki stan opon dyskwalifikuje je z dalszej jazdy. Na nowych oponach można przejechać od 30 do 50 tysięcy kilometrów. Jeżeli lubimy bardzo szybką jazdę opony zużyją się o wiele szybciej. Stan ogumienia powinno się kontrolować aby móc wychwycić ewentualne usterki. Uszkodzona opona stanowi zagrożenie na drodze nie tylko dla nas ale i innych uczestników ruchu.