Jak jeździć bezpiecznie podczas zimy?

Bezpieczna jazda podczas zimy

Zimowa aura przyszła do nas z opóźnieniem i chociaż mamy pogodę w kratkę pewne jest, że prawdziwie zimowe temperatury i opady śniegu jeszcze nas nie pożegnały. A kiedy jest śnieg, mróz i gołoledź należy w sposób szczególny zadbać o jak największe bezpieczeństwo podczas jazdy. Takie zimowe warunki atmosferyczne wręcz tego wymagają i nie można ich lekceważyć. Jest kilka podstawowych zasad, które przestrzegane zwiększają w dużej mierze nasze poczucie bezpieczeństwa.

Wymiana opon na zimowe

Rozpoczęcie sezonu zimowego należy przede wszystkim podjąć decyzję o wymianie opon na zimowe. Nie możemy dopuścić aby zimowe temperatury zaskoczyły nas przed wymianą opon. Opony powinny być w dobrym stanie aby w dały rzeczywiste poczucie bezpieczeństwa. Należy mieć na uwadze, że dopuszczalny stan bieżnika opon wynosi 1,6 mm. Opony zimowe w dobrym stanie zwiększają kontrolę nad prowadzonym pojazdem.

Wycieraczki samochodowe

Bardzo ważnym wyposażeniem samochodu są niewątpliwie wycieraczki, powinny one być w dobrym stanie. Takie, które mają po kilka lat na pewno nie spełniają dobrze swojej funkcji słabo czyszczą powierzchnie szyby, a to kiedy opady są bardziej intensywne bardzo utrudnia warunki jazdy samochodem.

Czyszczenie pojazdu

Jeżeli nasze auto pokrywa warstwa śniegu należy poświęcić nieco więcej czasu aby je dokładnie wyczyścić. Szczególnie ważne jest pozbycie się śniegu z lusterek i świateł aby móc w pełni z nich korzystać. Wiadomo też że auto pokryte warstwą śniegu może być mniej zauważalne dla pozostałych uczestników ruchu.

Zachowanie zdrowego rozsądku

Zagrożenie na jezdni stanowi na pewno śliska nawierzchnia drogi i opady śniegu w takich warunkach poza wszystkimi technicznymi wariantami trzeba wykazać się dużym rozsądkiem. Za duża pewność siebie jest zagrożeniem przy fatalnych warunkach pogodowych nawet duże doświadczenie kierowcy może okazać się niewystarczające. Na drodze oprócz naszego pojazdu znajduje się jeszcze wiele innych i ważne jest aby unikać też zagrożeń ze strony innych. Szczególną uwagę powinno się zwracać podczas jazdy na moście czy wiadukcie ponieważ tam zawsze jest najbardziej śliska nawierzchnia. Radą jest aby w takich warunkach jeździć zdecydowanie wolniej i w ogóle bardzo ostrożnie.

Uzupełnienie płynów

Bardzo ważną rzeczą jest aby przy niskich temperaturach systematycznie uzupełniać ilość płynów, ponieważ prawidłowe działanie wielu mechanizmów auta jest możliwe tylko przy zachowaniu odpowiedniej rezerwy. Chodzi tu o płyny w chłodnicy, płynie hamulcowym, oleju silnikowym, zimowym płynie do spryskiwaczy oraz rezerwie paliwa.

Przegląd pojazdu

Przed sezonem zimowym warto dokonać przeglądu stanu technicznego auta, szczególnie ważne jest sprawdzenie hamulców, różnicy w sile hamowania pomiędzy kołami o tej samej osi oraz amortyzatorów. Przestrzegając tego rodzaju zalecenia na pewno w większym stopniu zadbamy o bezpieczeństwo nie tylko nasze ale i osób nam towarzyszących.