Kiedy najlepiej wymienić opony?

wymiana opon w Warszawie

Większość kierowców zastanawia się w którym momencie najlepiej wymienić opony z zimowych na letnie – przecież dopiero rozpoczynaliśmy sezon zimowy! Wczesna wiosna to czas w którym pogoda bywa bardzo zmienna, warto jednak poznać kilka rad, dotyczących wybrania najodpowiedniejszego momentu na ich wymianę.

W którym momencie wymienić opony? Czy w ogóle musimy to robić?

Uważa się, iż opon letnich należy używać, gdy temperatura powietrza jest wyższa niż 7 stopni Celsjusza. Jest to jednak ciężkie do wyznaczenia ze względu na zmienną pogodę na przełomie zimy i wiosny. Nie warto więc zmieniać opon od razu, gdy temperatura przekroczyła 7 stopni, należy zaczekać, aż pogoda ustabilizuje się i dopiero wtedy udać się do serwisu.

Analogicznie, w przypadku opon zimowych należy je założyć, gdy temperatura spadnie poniżej 7 stopni. Jednak w tej sytuacji nie należy czekać na pogorszenie się warunków pogodowych. Skąd wzięła się granica 7 stopni? Poniżej tej temperatury guma z której powstają opony letnie gwałtownie twardnieje, przez co tracą swoje swoje jezdne właściwości. Opony zimowe powstają z mieszanki gumy, która pozostaje elastyczna i miękka nawet podczas silnych spadków temperatury.

Część państw, w trosce o bezpieczeństwo obywateli, wprowadziło obowiązek wymiany opon. Polscy kierowcy wydają się na tyle świadomi oraz odpowiedzialni, iż takie obostrzenia nie są im potrzebne. Uważa się, że około 90% kierowców decyduje się na sezonową wymianę opon.

Dlaczego jeszcze należy wymieniać opony?

Ze względu na rzeźbę ich bieżnika. Opony zimowe posiadają liczne nacięcia, które w oponach letnich są znacznie mniej widoczne. Głębsze rowki lepiej radzą sobie z błotem i śniegiem a także gwarantują lepszą przyczepność do podłoża. Bieżnik opon letnich jest płytki co w przypadku suchej jezdni skraca drogę hamowania a mniejsze rowki lepiej odprowadzają wodę. Dla części kierowców najlepszą opcją wydają się być opony całoroczne. Należy jednak pamiętać, iż nie da się stworzyć opon idealnie radzących sobie zarówno w przypadku silnego mrozu jak i upałów.